Praca podczas wakacji a powszechne ubezpieczenie zdrowotne
Wiadomość, opublikowana 25-05-2016

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uprzejmie przypomina, że zgodnie z przepisami, studenci do ukończenia 26. roku życia, mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego rodziców.

W tym celu przynajmniej jedno z rodziców powinno zgłosić syna lub córkę do ubezpieczenia jako członka rodziny. Jeśli rodzice nie są ubezpieczeni – wówczas student powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez któregoś ze swoich dziadków, a w sytuacji gdy i oni nie posiadają ubezpieczenia, student wnioskuje na swojej uczelni o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE:
* Student zatrudniony na umowę o pracę podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu – składki odprowadza za niego pracodawca.
* Student prowadzący własną działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu – sam odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS.
* Studenci powyżej 26. roku życia pracujący dorywczo na umowę zlecenie, również podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu – składki odprowadza za niego zleceniodawca.

Wraz z zakończeniem pracy lub działalności gospodarczej, student powinien zostać ponownie zgłoszony do ubezpieczenia przez rodziców, dziadków lub przez uczelnię.To bardzo ważne, żeby pamiętać o tym obowiązku, ponieważ wraz z zakończeniem pracy - nie tylko wakacyjnej - ale każdej, podejmowanej czasowo podczas nauki - student ulega wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostaje więc nieubezpieczony, o czym często dowiaduje się przypadkiem, a co skutkować może wystawieniem przez placówkę rachunku za leczenie.

Więcej informacji o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i leczeniu znajduje się na stronie www.nfz-poznan.pl, zakładka Dla pacjenta.

Przypominamy, że student zgłoszony już do ubezpieczenia zdrowotnego przez UAM i zamierzający podjąć pracę zobowiązany jest zgłosić ten fakt w Dziale Nauczania UAM, ul. H. Wieniawskiego 1, pokój nr 25 (parter), tel. 61 829 4376.

Informację wprowadził/a: Ewa Opaska