Certificated examinations carried out in The School of Polish Language and Culture for Foreigner Students AMU | EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA I KULTURY POLSKIEJ DLA CUDZOZIEMCÓW
Wiadomość, opublikowana 11-01-2017

We would encourage you to read the offer certificate examinations carried out in The School of Polish Language and Culture for Foreigner Students AMU

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą egzaminów certyfikatowych, przeprowadzanych w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM: http://certyfikatpolski.edu.pl

Courses offered by the Adam Mickiewicz University School of Polish Language for Foreign Students end with exams after which students receive:

• certificate of finishing the course on an appropriate level, aligned with the certification system of knowledge of Polish as a foreign language (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
  • certificate of finishing the intensive Polish language course preparing for study in Poland

Students taking courses receive ECTS credit points

1 point = 15 hours of classes

Egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego mają za zadanie określenie kompetencji w języku polskim niezależnie od instytucji prowadzących nauczanie, programów nauczania, stosowanych materiałów i metod. Znajomość języka polskiego określa się jako umiejętność rozumienia współczesnej polszczyzny pisanej i mówionej oraz umiejętność używania języka polskiego w mowie i piśmie.

Najbliższy egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego odbędzie się w dniach: 1-2 kwietnia 2017 roku (poziomy B1, B2, C1 i B2 Junior).

Informację wprowadził/a: Aleksandra Gluba