Geolodzy z UAM szukają podmorskich złóż metali
Wiadomość, opublikowana 11-08-2017

Informacja prasowa na temat badań oceanicznych geologów UAM: Cenne metale migrują między płaszczem Ziemi a dnem oceanu. Najlepszym sposobem na poznanie tych procesów są głębokie wiercenia oceaniczne.

Jakub Ciążela z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z 30 naukowców z całego świata, którzy prowadzą pierwszy w historii odwiert do płaszcza Ziemi na Oceanie Indyjskim, 1000 km na południe od Mauritiusu. Miejscem odwiertu jest Atlantis Bank – niegdyś wyspa, obecnie znajdująca się 700 metrów pod wodą.

Prywatne firmy dążą do podmorskiej eksploatacji surowców, a państwa prześcigają się w wykupywaniu licencji pod przyszłą eksploatację metali na oceanach. Technologia jest dziś na tyle zaawansowana, że pozwala na pracę specjalistycznych maszyn, wydobywających surowce z dużych głębokości pod wysokim ciśnieniem wody.

Zanim przemysł zacznie czerpać zyski z oceanicznych bogactw, potrzebne są badania. Wiele złóż siarczków znajduje się w pobliżu wychodni dolnej skorupy i górnego płaszcza na dnie oceanu. Odnaleziono blisko 200 takich wychodni, ale z uwagi na wysokie koszty niewiele z nich zbadano.

Dotychczas wykonano zaledwie trzy odwierty, penetrujące długi odcinek dolnej skorupy oceanicznej: pierwszy w latach 1989–1997, drugi na przełomie 2004 i 2005 roku, a trzeci – na przełomie 2015 i 2016 roku, z udziałem Polaka oraz badaczy z USA, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chin, Indii, Korei Południowej, Brazylii i Australii.

W badaniach próbek na lądzie, które finansowane są w ramach Diamentowego Grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki realizowanych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczestniczy jeszcze dwóch naszych badaczy, prof. Andrzej Muszyński oraz Bartosz Pieterek. Pierwsze wyniki badań poznańskich naukowców na temat migracji metali między płaszczem Ziemi a skorupą oceaniczną opublikowano właśnie na łamach prestiżowego czasopisma Geology.

Ciazela, J., Dick, H.J.B., Koepke, J., Pieterek, B., Muszynski, A., Botcharnikov, R., Kuhn, T., 2017, Thin crust and exposed mantle control sulfide differentiation in slow-spreading ridge magmas: Geology 45: 1–4, doi: 10.1130/G39287.1.

Link do publikacji:

Źródła:
Polska Agencja Prasowa, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415138,czy-pod-oceanem-sa-zyly-zlota.html;
Rzeczpospolita, http://www.rp.pl/Nauka/308029932-Bogactwa-mineralne-z-dna.html#ap-1

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński