Średniowieczny Poznań w badaniach geoarcheologicznych – wykład w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Wydarzenie, rozpoczyna się 14-12-2017

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego serdecznie zaprasza na wykład pt. „Średniowieczny Poznań w badaniach geoarcheologicznych”, który wygłosi prof. UAM dr hab. Iwona Hildebrandt-Radke. Prelekcja odbędzie się w czwartek 14 grudnia o godzinie 17:00 w sali nr 3 Collegium Geographicum (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Krygowskiego 10).

Geoarcheologia miasta jest subdyscypliną geoarcheologii specjalizującą się w badaniu materialnych pozostałości przeszłości miast i osiedli, w których długookresowe osadnictwo znajduje wyraz w bogatym zapisie warstw naturalnych i kulturowych. W badaniach miasta napotyka się liczne trudności, ponieważ pozostałości archeologiczne oraz zapis środowiskowy procesów naturalnych i antropogenicznych ukryte są pod powierzchnią terenu. Przykrywa je współczesna zabudowa, a tylko miejscowo jest do nich dostęp. Liczne inwestycje prowadzone obecnie na obszarze Poznania stwarzają niebywałą okazję do poznania historii miasta, jak i rekonstrukcji środowiska geograficznego otaczającego ówczesnych mieszkańców. W ramach wykładu na przykładzie wybranych stanowisk: Ostrowa Tumskiego, Śródki, Placu Kolegiackiego, Za Bramką, Starego Rynku, omówiony zostanie potencjał badań geoarcheologicznych, wstępne wyniki oraz główne problemy wynikające z badań miejskich.

ptg.amu.edu.pl

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński