Luciadagen – Dzień Świętej Łucji na Wydziale Neofilologii UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-12-2017

Studenci filologii szwedzkiej Wydziału Neofilologii UAM zapraszają na obchody Dnia Świętej Łucji  w środę 13 grudnia o godz. 9.30 do holu Collegium Novum. W programie tradycyjny pochód oraz koncert okolicznościowych pieśni.

Dzień Świętej Łucji  (szw. Luciadagen) to jedno z najpopularniejszych szwedzkich świąt, obchodzone w domach, szkołach, szpitalach, firmach i instytucjach – a także w Katedrze Skandynawistyki UAM. Łucja – młoda dziewczyna w białej szacie i koronie ze świec na głowie przybywa ze swym orszakiem złożonym z druhen i chłopców w szpiczastych czapkach ozdobionych gwiazdkami.  Przynosi światło rozjaśniające mroki zimowej nocy i przy wtórze okolicznościowych pieśni częstuje szafranowymi bułeczkami, pierniczkami, kawę i grzanym winem.

Zwyczaj przyjął się w całej Szwecji pod koniec dziewiętnastego wieku i jest połączeniem tradycji przedchrześcijańskich związanych z przesileniem zimowym – najdłuższą nocą w roku oraz wątków zaczerpniętych z legendy o sycylijskiej świętej, która zaopatrywała w żywność ukrywających się w katakumbach współwyznawców, odmówiła małżeństwa z pogańskim księciem i poniosła śmierć za swą wiarę. Jej imię w brzmieniu łacińskim – Lucia – znaczy: „jasna”, „świetlista”, „nosicielka światła”.

Dzień Świętej Łucji to także zapowiedź zbliżającego się Bożego Narodzenia, dlatego wśród utworów wykonywanych przez studentów będą – obok pieśni poświęconych Łucji - również piosenki kolędników i świąteczne psalmy.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb