Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Wydarzenie, rozpoczyna się 19-12-2017

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. 19 grudnia, godz. 18.00, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet dr Wojciech Birek Obrazkowe adaptacje Sienkiewicza jako przedmiot badań komiksoznawczych.

Tematem wykładu będzie prezentacja - w oparciu o własne doświadczenia- specyficznego tematu badawczego, jakim jest próba analizy porównawczej kilkudziesięciu polskich i światowych, komiksowych i parakomiksowych adaptacji utworów literackich Henryka Sienkiewicza. Jest on niewątpliwie najczęściej adaptowanym na formy narracji graficznej polskim pisarzem. Rozrzut czasowy, przestrzenny, estetyczny i gatunkowy adaptacji, które udało mi się zebrać i omówić w przygotowywanej książce "Henryk Sienkiewicz w obrazkach", nastręcza sporo wartych omówienia problemów metodologicznych i logistycznych.

dr Wojciech Birek (ur. 1961) – pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw, a najczęściej tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier
w Łodzi. Autor książek Z teorii i praktyki komiksu. "Propozycje i obserwacje" (2013), "Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu" (2012) oraz czekających na druk: "Główne problemy teorii komiksu" oraz "Henryk Sienkiewicz w obrazkach".

Dzięki współpracy z Wydawnictwo TADAM słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy październikowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe oraz komiks "Klezmerzy: Podbój wschodu", Joann Sfar.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot