Wykład w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Wydarzenie, rozpoczyna się 11-01-2018

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 11 stycznia o godz. 17:00 w sali nr 3 w Collegium Geographicum (ul. Bogumiła Krygowskiego 10). W programie wykład prof. UAM dr hab. Renaty Graf pt. Zagrożenie i ryzyko powodziowe – czyli zanim powódź nas zaskoczy.

Powódź zaliczana jest do najbardziej niebezpiecznych i kosztownych zdarzeń ekstremalnych w Europie i Polsce. W związku z rosnącym ryzykiem powodziowym w krajach Unii Europejskiej określono działania mające na celu ograniczenie zagrożeń i zabezpieczenie przed jego niekorzystnymi skutkami. W trakcie wykładu odpowiemy na pytania: czy nadal aktualne jest przysłowie „Kto mieszka blisko wody przygotuj się na szkody” oraz czy i w jaki sposób postrzegamy oraz minimalizujemy zagrożenie i ryzyko powodziowe. Omówione zostaną typy powodzi, zasięg przestrzenny, czas wystąpienia i trwania oraz ich powtarzalność. Przedstawione zostaną sposoby identyfikacji ryzyka powodziowego z uwzględnieniem aspektu zagrożenia, podatności i ekspozycji obszaru. Zaprezentowane zostaną mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego opracowane dla Polski oraz strategie ochrony przed powodzią: odsunąć powódź od ludzi, odsunąć ludzi od powodzi i nauczyć się żyć z powodzią, z wyborem najbardziej optymalnej metody zmniejszania strat powodziowych.

Informacje dostępne także na stronie: http://ptg.amu.edu.pl/

Serdecznie zapraszamy!

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński