Noc Biologów 2018
Wydarzenie, rozpoczyna się 12-01-2018

Serdecznie zapraszamy na siódmą edycję "Nocy Biologów", która odbywać się będzie w piątek 12 stycznia 2018 r. na Wydziale Biologii UAM, w Ogrodzie Botanicznym oraz w Instytucie Genetyki Roślin PAN i Instytucie Genetyki Człowieka PAN. W programie interesujące wykłady, fascynujące pokazy, warsztaty i laboratoria, ciekawe wystawy, intrygujące konkursy, arcyciekawe wycieczki i inne atrakcje.

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic.

Ich ciągle rosnącym oczekiwaniom starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, organizując „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”.

Czekamy na Was w dwudziestu jeden ośrodkach naukowych na terenie całego kraju!

O Nocy Biologów

Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających nas dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej 'Nocy Biologów' w styczniu 2012 r.

Program wydarzeń Nocy Biologów 2018:

Wydział Biologii

Instytut Genetyki Roślin PAN