Studenci WPiA UAM w czołówce VIII edycji konkursu GIODO
Wiadomość, opublikowana 04-05-2018

II miejsce w konkursie zdobyła Michalina Nadolna, w gronie wyróżnionych znaleźli się również Maria Dzieżyc i Jacek Szczytko. Uczestnicy, których zadaniem była ocena poprawności zbierania zgód na przetwarzanie danych osobowych przez portal umożliwiający wymianę notatek, wykazali błędy w działaniu administratora. Swoimi pracami udowodnili, że mają dużą wiedzę na temat ochrony danych osobowych, w tym RODO.

Zadaniem konkursowym była ocena, czy w opisanym kazusie X sp. z o.o. w prawidłowy sposób zbiera zgody na przetwarzanie danych osobowych od studentów korzystających z portalu internetowego służącego do wymiany notatek, a także czy zgody te będą ważne, gdy zaczną być stosowane przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO).

Autorzy nadesłanych prac wykazali się dużą wiedzą dotyczącą zarówno ustawy o ochronie danych osobowych, jak i przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, które będzie stosowane od 25 maja 2018 r. Swoje sądy popierali bogatym orzecznictwem, literaturą przedmiotu, a także decyzjami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Studenci słusznie stwierdzili, że X sp. z o.o. zbiera zgody od studentów w sposób nieprawidłowy. Jednocześnie wnosili, że zbierane przez spółkę zgody, nie będą stanowiły podstawy do przetwarzania danych również po 25 maja 2018 r., czyli po dniu, w którym zacznie być stosowane ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

LAUREACI:

• I miejsce Maciej Jakubowski, Uniwersytet Łódzki
  • II miejsce - Michalina Nadolna, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • III miejsce - Rafał Tulej, Uniwersytet Rzeszowski

Nagrody specjalne w postaci praktyk w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych otrzymają:

1. Maciej Jakubowski, Uniwersytet Łódzki
  2. Michalina Nadolna, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu