IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa Religia a kultura popularna 18-19.05.2018 Poznań
Wiadomość, opublikowana 11-05-2018

Poznańskie Konwersatorium Religioznawcze przy Katedrze Religioznawstwa i Badań Porównawczych oraz Koło Psychologii Religii przy Instytucie Psychologii zapraszają na IX Ogólnopolską Konferencję Naukową, która wpisuje się w tradycje wiosennych spotkań religioznawczych na Wydziale Nauk Społecznych UAM.

W poprzednich edycjach konferencji PKR analizowaliśmy różne centralne kategorie bliskie przeżyciom i wrażliwości religijnej, takie jak mistyka, zło, tajemnica czy natura człowieczeństwa. W tym roku proponujemy wspólną refleksję nad zjawiskiem kultury popularnej, który pozornie nie dotyczy istoty religii, ale przecież współczesny człowiek, zainteresowany różnymi formami religijności i duchowości, jednocześnie partycypuje w rzeczywistości coraz bardziej zdominowanej przez popkulturę. Kultura popularna, wraz z procesami globalizacji współczesnych społeczeństw, stała się powszechna w mediach i głównych nośnikach informacji obecnego świata. Zdetronizowała „kulturę wysoką”, choć nie jest całkiem jednoznaczne, czy można dziś separować od siebie popkulturę i tradycyjne sposoby ekspresji twórczej. Wielu twórców i pisarzy jednocześnie partycypuje w obu tych światach (Umberto Eco, Slavoj Žižek itd.), z powodzeniem odnajdując się w świecie kultury masowej (choć nie każdy twór popkulturowy musi stać się masowy). Warto zauważyć, że ci sami przykładowi twórcy, żywo interesują się również problematyką kultury religijnej. Konserwatywni obrońcy kultury elitarnej z pozycji post-Platońskich krytykują niekiedy popkulturę za powierzchowność, kiczowatość czy komercyjność. Z pewnością wymienione cechy towarzyszą temu zjawisku, ale przecież nie muszą z góry przekreślać wartości wielu dzieł kultury popularnej. John Fiske zauważył, że teksty kultury popularnej niekiedy wypełniają puste przestrzenie, a czasem tworzą nowe, imaginatywne znaczenia. A czyż szukanie fundamentalnych znaczeń i znaków rzeczywistości nie jest również bliskie religii, czy też duchowości?

Zapraszamy do wspólnej refleksji nad znaczeniem zjawiska popkultury w świecie religii.

Informację wprowadził/a: Bartosz Woźniak