Samospalenie – najradykalniejsza forma protestu. Spotkanie z prof. Grzegorzem Ziółkowskim, autorem książki "Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej"
Wydarzenie, rozpoczyna się 05-06-2018

W ramach tegorocznego festiwalu BLISCY NIEZNAJOMI serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Grzegorzem Ziółkowskim, autorem książki Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej, z którym rozmowę poprowadzi prof. Dobrochna Ratajczakowa. Promocja książki odbędzie się we wtorek, 5 czerwca 2018 r. o godzinie 18.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu (Malarnia). Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.

Samospalenie jest jednostkowym transgresyjnym aktem wystawianym na widok publiczny, spektakularnym, prowokacyjnym i radykalnym. Jest budzącym ambiwalentne uczucia granicznym aktem widowiskowym. Nie jest jednak występem, bo nie chodzi w nim o pokaz umiejętności, popis czy o wzbudzenie podziwu (choć ten może się pojawić jako efekt uboczny – może to być podziw dla odwagi i determinacji). Jest natomiast wystąpieniem, w którym często działa się według planu i dostosowuje się do wzorców zachowań istniejących wcześniej, takich jak np. napisanie listu pożegnalnego, wyrażenie przesłania czy też haseł i ich rozpowszechnienie w formie ulotek lub innej, czasem przyjęcie symbolicznej postawy, takiej jak pozycja medytacyjna. W oczach władzy, w którą samospalenie bywa wymierzone, akt ten jawić się może jako wystąpienie kontestacyjne, występne, to znaczy podważające istniejący porządek i burzące ład. Samospalenie traktować można wreszcie jako tajemnicę, misterium ludzkiej siły zdolnej przezwyciężyć instynkt samozachowawczy, strach przed cierpieniem i śmiercią oraz przemóc potęgę kulturowego i religijnego tabu w imię spraw uważanych za bardziej wartościowe niż życie człowieka oraz wyznawane doktryny i uznane kodeksy.

Więcej informacji o spotkaniu i Festiwalu TUTAJ.

Informację wprowadził/a: Wydawnictwo Naukowe

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.