Prezentacja książki dr hab. Tomasza Pospiesznego "Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej". Biografia austriackiej uczonej 48 razy nominowanej do Nagrody Nobla
Wydarzenie, rozpoczyna się 12-06-2018

Austriacki Ośrodek Kultury UAM zaprasza na prezentację książki  "Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej", która ukazała się w wydawnictwie Novae Res. Gościem spotkania będzie autor książki dr hab. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii UAM).

Książka "Pierwsza dama fizyki jądrowej" to opowieść o Lise Meitner. Kobiecie niezwykle pracowitej, o wielkim umyśle i charakterze, o ogromnym dorobku naukowym, a przy tym serdecznej, pełnej ciepła i szacunku dla innych.

Austriacka uczona była nominowana aż czterdzieści osiem razy do Nagrody Nobla i gorąco rekomendowana przez samego Nielsa Bohra oraz Maxa Plancka, nigdy jednak nie została wyróżniona tą prestiżową nagrodą, choć na nią z pewnością zasłużyła. Zawsze zostawała w cieniu mężczyzn naukowców. Jako pierwsza zrozumiała zjawisko rozszczepienia jądra atomowego, ale i wtedy to odkrycie zostało przypisane mężczyźnie. Pacyfistka z przekonania, została okrzyknięta matką bomby atomowej. Była kobietą i Żydówką – to wystarczyło, żeby utrudniać rozwój jej kariery. Nie wystarczyło jednak, żeby ją zahamować!

Tomasz Pospieszny (ur. 1978) – doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie oraz Lise Meitner. Ponadto pasjonuje się zamkami, czasem Jagiellonów i Tudorów.

12.06.2018, godz. 18:00

Austriacki Ośrodek Kultury UAM. ul. Zwierzyniecka 7