Wykład laureata nagrody nobla na UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 21-06-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Miasto Poznań serdecznie zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi laureat Nagrody Nobla z chemii – profesor Ben L. Feringa.

Wykład w języku angielskim pt.: The Art of Building Small, rozpocznie się o godzinie 12:00, w czwartek 21 czerwca 2018 roku, w Auli (sala 2.64) Wydziału Chemii UAM przy ul. Umultowskiej 89b.

Wykład dotyczył będzie molekuł i ich dynamicznych struktur, a także naukowej drogi noblisty.

Serdecznie zapraszamy!

Profesor Ben L. Feringa - profesor chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen jest współautorem ponad 800 prac cytowanych blisko 50 000 razy. W 2016 roku otrzymał wraz dwoma innymi uczonymi Nagrodę Nobla za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych". Bernard L. Feringa był pierwszą osobą, która skonstruowała silnik molekularny. W roku 1999 zbudował molekularny wirnik kręcący się stale w tym samym kierunku. Używając molekularnych silników udało mu się obracać szklany cylinder o długości 28 mikrometrów - 10 000 razy większy od silnika, a nawet zbudować nanosamochód.

Profesor Ben L. Feringa. Poza Nagrodą Nobla otrzymał m.in. prestiżowe nagrody Spinozy (2004 r.) i Humboldta (2012 r.). Polskie Towarzystwo Chemiczne uhonorowało prof. Feringę najwyższym odznaczeniem jakim jest Medal Marii Skłodowskiej-Curie.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald