PRZETWARZANIE ŚWIATA. O ewolucji i innych przemianach
Wydarzenie, rozpoczyna się 27-06-2017

Spotkanie autorskie z Berndem Heinrichem prowadzą prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer i prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja XVI-XVIII-wiecznych encyklopedii i monografii przyrodniczych z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, które przedstawi pan Jakub Łukaszewski z Pracowni Starych Druków Biblioteki.

27.06.2017 godz. 17.00

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Wydawnictwo Czarne mają przyjemność zaprosić na jedno z dwóch Polsce spotkań z Berndem Heinrichem, autorem książek Chrapiący ptak oraz Wieczne życie. Poprzedzi je prezentacja cennych XVI-XVIII-wiecznych dzieł traktujących o historii naturalnej, zgromadzonych w kolekcji Biblioteki.

Spotkanie zatytułowane PRZETWARZANIE ŚWIATA. O ewolucji i innych przemianach

poprowadzą na dwa głosy prof. Hanna Mamzer  (UAM - perspektywa socjologiczna i animal studies) i prof. Piotr Tryjanowski (UP - perspektywa biologiczna), zaś prezentacji starych druków dokona mgr Jakub Łukaszewski, reprezentujący Oddział Zbiorów Specjalnych BU UAM.

BERND HEINRICH, profesor emeritus Uniwersytetu w Vermont, jest biologiem, ekologiem, etologiem, ornitologiem, pisarzem, biegaczem, autorem kilkunastu książek o tematyce przyrodniczej, m.in. przetłumaczonych na język polski tekstów: Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci i Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii. Jest też zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych Niemcem z domieszką polskiej krwi (po kądzieli), urodzonym w Polsce podczas II wojny światowej.

Kto czytał Chrapiącego ptaka, wydanego przez CZARNE w serii Menażeria - wie, jaki wachlarz okoliczności wpływał na kształtowanie tożsamości Autora. Kto nie czytał - niech spieszy się z pokaźnej objętości lekturą prowadzącą czytelnika z Niemiec (ojciec) przez Polskę (Mamusiai dzieciństwo), Estonię, Birmę, Celebes, Tanzanię, Meksyk do amerykańskiego stanu Maine, gdzie ostatecznie osiadła ta nietuzinkowa i po trosze awanturnicza rodzina.

Książka traktuje nie tylko o historii rodziny HEINRICHÓW z polskimi wątkami, ale też jest „rodzinną podróżą przez stulecie biologii", ukazującą trudy badań terenowych ojca autora, entomologa Gerda Heinricha, realizowanych z wielkiej pasji i głębokiej potrzeby odkrywania nowych gatunków. Jednocześnie zaś generuje pytania o granice, koszty i cele poznawania świata, obserwowania, pogoni za obiektami badań, rozbierania na cząstki, zaspokajania badawczej ciekawości i dokładania do gablot kolejnych eksponatów z opisem.

Pragnąc wydłużyć podróż w historię nauk przyrodniczych o kolejne stulecia, zapraszamy na wyjątkowy, otwarty pokaz pięknie, a osobliwie ilustrowanych  XVI-wiecznych i późniejszych starych druków poświęconych historii naturalnej - zoologicznych i botanicznych - wraz z komentarzem historycznym.

Będą to między innymi Historiae Animalium Conrada Gesnera  ksiąg dwie (1551 i 1555),

Commentarii in Sex Libros Pedacii Dioscoridis Pietro Andrei Mattiolego (1565), Historiae naturalis Jana Jonstona (1657),  Ulissesa Aldrovandiego księgi De Piscibus, De Cetis (1613), tegoż Historiae de Serpentum et Draconum,Gerarda Blasiusa Anatome Animalium (1682), a także mniejsze monografie poświęcone owadom, ptactwu i roślinności.

Ich zawartość wprawia w zachwyt i konsternację - gdy księga otworzy się na karcie z ryciną przedstawiającą wśród znanych gatunków także jednorożce, syreny czy smoki.

Komu nie przemknie przez głowę myśl o potencjalnej złudności współczesnych sądów o kształcie świata?

Za Benedyktem Chmielowskim: Mądrym dla Memoryału, Idiotom dla Nauki, Politykom dla Praktyki, Melancholikom dla Rozrywki, a Pewnym dla Zwątpienia erygujemy niniejszym i zapraszamy!

Wstęp wolny.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot