Wsparcie dla studentów niewidomych i słabowidzących

Stanowiska komputerowe przystosowane dla osób niewidomych i słabowidzących

Studenci z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych wyposażonych w skaner, a także w specjalistyczne oprogramowanie typu screenreader i oprogramowanie powiększające, które umożliwiają samodzielną pracę zarówno osobom niewidomym jak i słabowidzącym. Skaner wraz z oprogramowaniem OCR  - rozpoznającym tekst - umożliwia przetworzenie książek z biblioteki do postaci odczytywanej przez „mówiący komputer”. Ponadto w bibliotekach znajdują się powiększalniki pomagające czytać osobom o bardzo ograniczonym widzeniu. Sprzęt ten umożliwia samodzielne i bieżące korzystanie z zasobów bibliotecznych.
Stanowiska takie znajdują się w:

• Dwuwydziałowej Bibliotece Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Studiów Edukacyjnych
  • Bibliotece Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
  • Bibliotece Wydziału Fizyki
  • Bibliotece Wydziału Historycznego
  • Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej I Klasycznej
  • Bibliotece Wydziału Neofilologii
  • Pracowni Biblioteki Książki Mówionej (sala 06 poziom -1 budynku Collegium Novum al. Niepodległości 4)
Akademicka Biblioteka Cyfrowa

W ramach projektu Akademicka biblioteka Cyfrowa (w skrócie ABC), który realizujemy we współpracy z kilkunastoma szkołami wyższymi z kraju,  zapewniamy dostęp do zbiorów książek i podręczników akademickich już wcześniej przetworzonych i zaadaptowanych do postaci cyfrowej, możliwej do odczytu mową syntetyczną. ABC to platforma internetowa, z której można pobierać zaadaptowane książki w dowolnym miejscu. Ponieważ prawo autorskie zezwala na przetwarzanie i udostępnianie utworów nim objętych jedynie osobom z niepełnosprawnością (tzw. dozwolony użytek dla dobra osób niepełnosprawnych), student może skorzystać z zasobów ABC jedynie po zarejestrowaniu. W tym celu proszę zapoznać się z zasadami rejestracji w profilu UAM w Akademickiej Bibliotece cyfrowej lub skontaktować się z administratorem profilu.

Po rejestracji można korzystać z zasobów Akademickiej Biblioteki Cyfrowej z każdego komputera podłączonego do Internetu, a w szczególności ze specjalnie przystosowanych  dla niewidomych i słabowidzących stanowisk komputerowych.

Zapewniamy wsparcie specjalistów w ramach pełnionych przez nich dyżurów (patrz informacja u dołu strony) w wybranych bibliotekach lub po wcześniejszym umówieniu się w innym czasie i miejscu na terenie uczelni.

Pracownia Biblioteki Książki Mówionej

W pracowni są 3 stanowiska komputerowe przystosowane do potrzeb niewidomych jak i słabowidzących. Zainstalowane są na nich programy powiększające i mówiące, a także udźwiękawiające środowisko systemu Windows. Na komputerach zainstalowano też oprogramowanie rozpoznające skanowany tekst. Pracownię wyposażono w wysokiej jakości skaner formatu A3. Stanowiska te pozwalają na zeskanowanie i przetworzenie do postaci dostępnej dla osób niewidomych tekstów drukowanych. Przy jednym z tych komputerów znajduje się wysokiej jakości drukarka brajlowska. Pozwala na szybkie wykonywanie dwustronnych wydruków brajlowskich, ponad 100 stron na godzinę.

Osoby słabowidzące mogą skorzystać z powiększalnika, który oferuje powiększenie do 72 razy. Powiększalnik nie tylko ma możliwość regulowania jasności i kontrastowości obrazu, ale i dobrania odpowiedniego, najbardziej optymalnego dla danego użytkownika (ze względu na uszkodzenie wzroku) koloru tła i liter czytanego tekstu. Ma także funkcję skanowania obrazu/tekstu i czytanie go w wygodniejszy niż bezpośrednio z kartki sposób.

Osoby posługujące się pismem Braille`a mogą tu skorzystać z wysokiej jakości notatnika brajlowskiego wyposażonego w 32-znakowy monitor brajlowski, jak i w oprogramowanie udźwiękawiające za pomocą mowy syntetycznej wykonywane na nim operacje. Urządzenie to może być również wykorzystywane jako listwa brajlowska podłączona do komputera i pozwalająca tym samym na śledzenie zawartości monitora komputerowego. Notatnik ten ma także wbudowany ciekłokrystaliczny wyświetlacz, dzięki czemu osoba dobrze widząca może bez najmniejszego kłopotu śledzić poczynania operatora. Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie, to notatnik wyposażony jest w system operacyjny Windows, windowsowski edytor tekstów, Windows Media Player i szereg innych użytecznych programów.

Na stanowisku tym znajduje się również urządzenie pozwalające na odsłuchiwanie książek nagranych w formacie Daisy, jak i dokonywanie nagrań w formacie MP3 oraz Wave. Nagrań dokonywać można na płytach CD lub na kartach CF.

Wypożyczalnia przy Pracowni Biblioteki Książki Mówionej

Posiadamy 6 odtwarzaczy książek w formacie DAISY, audio czy plików tekstowych. Są one udźwiękowione, więc osoby niewidome czy słabowidzące nie będą miały kłopotu z ich obsługą. Urządzenia te ponadto wyposażone są w dyktafon czy kalkulator. Mają też inne funkcje przydatne jak np. zegarek/budzik czy radio.

Wolontariusze mile widziani

Masz ochotę pomóc w adaptacji materiałów drukowanych dla osób niewidomych? Nic prostszego. Zapraszamy do kontaktu z Bartoszem Zakrzewskim - bartosz@amu.edu.pl, tel. (61) 829 37 89
Dyżury specjalistów

• mgr Henryk Lubawy
    Specjalista ds. sprzętu i oprogramowania dla studentów niewidomych; administrator profilu UAM w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej
    dyżury: poniedziałek, środa, piątek  godzina od 12:00 do 13:00  – Dwuwydziałowa Biblioteka Wydziału Nauk społecznych i Wydziału Studiów Edukacyjnych.
    (możliwość spotkania poza dyżurem po wcześniejszym ustaleniu)
    e-mail: henrykl@amu.edu.pl
    WWW: http://henrykl.home.amu.edu.pl
  • mgr Bartosz Zakrzewski